Özgeçmişim

Ömer  Faruk  Gergerlioğlu

Özgeçmişim

2-  11- 1965  tarihinde  Isparta’nın  Karaağaç  ilçesinde  doğdum, aslen Şanlıurfa'lıyım. İlk  ve  orta  öğrenimimi Bursa’da  tamamladım. Bursa  İmam  Hatip  lisesini  bitirdikten  sonra  1990  yılında  Anadolu  Üniversitesi  Tıp Fakültesini  bitirdim. Iğdır  Tecirli  sağlık Ocağı, Bursa  Orhaneli  Devlet  hastanesi'nde  çalıştım. 1995  yılında  TUS  sınavını kazanarak uzmanlık  eğitimine  başladım. 2000  yılında  Süreyyapaşa  Göğüs hastanesindeki  görevimi  bitirerek  Göğüs  hastalıkları  ve  Tüberküloz  uzmanı  oldum. 2000 yılından sonra İzmit  Seka Devlet  Hastanesinde  Uzman  Dr.  Olarak  çalışmaya basladım. Göğüs  hastalıkları  ile  ilgili  birçok  çalışmaya  ve  toplantıya  katıldım. 2003 yılında  MAZLUMDER  Kocaeli şube  başkanlığını üstlendim. Derneğin   yerel  bir  şubesi olarak  yaşam hakkı, düşünce  özgürlüğü, kadın  hakları , işçi  hakları  ile   ilgili  birçok  imza  kampanyası    ve  bilimsel  raporlama  çalışması   yaparak  Meclis’teki  ilgili   komisyonlara  ilettik. "Başörtüsüne Özgürlük" temalı haftalık basın açıklamalarının başlatıcısı ve yıllarca devam ettireni oldum.  2007 yılına  kadar  Kocaeli şube başkanlığı görevini  yürüttükten sonra  MAZLUMDER  Genel  Başkanlığı  görevine  Genel  Kurulun  oybirliği   ile   getirildim. Antidemokratik  birçok  yasa  ve  uygulamaya  karşı  sivil tepki,  hukuki  girişim  ve  açıklamalarda  bulundum.  Darbeci  askerlerin yargılanması  ile ilgili yasa  değişikliği teklifleri  hazırladık  ve  ilgili birimlere  sunduk. Hukuki  birçok  girişimle  demokrasiyi  engellemeye  çalışan kişi  ve  kuruluşlara karşı  suç  duyuruları  ile  hukuki  mücadele  sürecini  başlattık  ve  takibini  yaptık. Dünya  ve  Türkiye  insan  hakları raporları hazırlayan  bir  ekibin  başındaydım. Hazırladığımız  raporlarla  ilgili yurtiçi  ve  yabancı büyükelçilik  yetkilileri  ile  görüşmeler  yaptık.  Yurt  içi  ve  Yurt dışında insan  hakları  konulu   birçok  etkinlik,  konferans, panel  ve  sempozyumlara  katıldım. İnsan  hakları  alanında  imza kampanyaları başlatılmasına   önayak  oldum. “Türkiye’de  dini  ve  etnik  ayrımcılık”  konulu  bir  saha  çalışmasının  başkanlığını  yaptım.  2009  yılında yapılan  kongrede kalmam  yönündeki  ısrara rağmen    kendi  isteğimle  Genel  Başkanlık  görevimden  ayrıldım. 21-6-2013'te Feta Girişimi ve Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği 9. FETA ödülleri kapsamında şahsıma "yılın aydını" ödülü verildi. 2013'te farklı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşan Kocaeli Barış Platformu'nun sözcüsüyüm. Uzun  yıllardır  Dünya  ve  Türkiye  siyasetini  yakından  takip  ediyorum.  2007 yılından beri  çeşitli  yerel, ulusal gazetelerde  ve  internet  sitelerinde Türkiye  ve  Dünya  siyasetine  dair  haftalık  köşe  yazılarım  yayınlanıyor. 6 Ocak 2017' de 679. KHK ile devlet memurluğu görevimden ihrac edildim. 2017 Mart ayında kurulan 'Hak ve Adalet Platformu' nun sözcüsüyüm. OHAL ve KHK'ların hukuki, siyasi, toplumsal etkilerini bireysel ve kolektif çalışmalarda inceleyen çalısmalara yogunlastım. Orta  derecede İngilizce   ve  az  derecede  Arapça  biliyorum. Evliyim,  biri kız  ikisi  erkek  3  çocuğum  var.